עובד בתחום הפרה רפואי, האם אתה נמצא בקבוצת סיכון?

סביבת העבודה עלולה להכיל סיכונים ברמות שונות. על כן קיימת חשיבות מרבית למודעות ולשמירה על סביבה בטוחה המגנה על העובדים ובריאותם ומונעת תחלואה ונזקים אחרים.

בשנים האחרונות התחום הפרה רפואי הולך וצובר תאוצה בעולם כולו וכך גם בישראל. מדובר בתחום שלם, המקיף קשת רחבה של טיפולים אסתטיים לשדרוג המראה החיצוני (המעלה את הדימוי העצמי) לצד טיפולים רפואיים ההכרחיים למצב בריאות תקין, כגון רפואת שיניים.

בצד אחד של הסקאלה נמצאים הלקוחות, המעוניינים בשיפור איכות החיים, ובצד השני נמצאים כוח העבודה הממלא פונקציה משמעותית. קבוצת העובדים כוללת טכנאים, מפעילי מכונות, סייעות, עובדות מקצועיות, צוות רפואי, פרה רפואי ועוד. הרחבתו של מגזר הפעילות מביאה לכך שיותר ויותר עובדים לוקחים בו חלק, ולכן נדרשת היערכות מתקדמת של יכולות ההשמה, התעסוקה ומשאבי האנוש.

לכל תחום יש מאפיינים הייחודיים לו: דרישות ברמת ההכשרה וההשכלה, ניסיון מינימלי לעבודה במשרה מלאה או חלקית, דקויות של אופי העבודה, וגם דרגות סיכון הכרוכות במקצועות השונים. כל הגורמים הללו באים לידי ביטוי בתנאי ההעסקה, בזכויות העובדים, בפוליסות הביטוח, בתשלומי הפיצויים במקרים שונים, באופן ההתראה לפני פיטורין, ועדות שימוע ועוד.

גורמי סיכון בתחום הפרה רפואי

בדומה לכל תחום מקצועי, גם בענף הפרה רפואי עלולה סביבת העבודה להכיל סיכונים ברמות שונות. על כן קיימת חשיבות מרבית למודעות ולשמירה על סביבה בטוחה המגנה על העובדים ובריאותם ומונעת תחלואה ונזקים אחרים. ראוי לציין כי כמו כל סביבת עבודה דינמית ומתפתחת, הנתונים אודות סיכונים ודרכי מניעה נאספים ומעובדים על ידי צוותי מחקר בכל עת. כך שייתכן שבעוד כמה שנים יצטבר מידע חדש על נזקים וסיכונים אפשריים של עבודה בסביבת ציוד פרה רפואי, או מנגד יימצאו דרכי מניעה ותחזוקה המגנים על מצבם הבריאותי של כוח העבודה. כך שבמאמר זה נתייחס לנתונים הקיימים והידועים עד כה.

טכנאים ומפעילי מכונות

עבודתם של טכנאים ומפעילי מכונות שונות מבוססת על תפעול ותחזוק של מערכות ומנגנונים מורכבים. הם נדרשים להכשרה ממוקדת, לצד ניסיון רב הבא לידי ביטוי ביכולות טכניות גבוהות. עם זאת, תמיד קיים סיכון לבעיות והשלכות חמורות העלולות להופיע הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. למשל, תפעול שגוי של מכשירי הלייזר עלול להגביר את רמת הסיכון בעבודתו של הטכנאי ויש להביא בחשבון כי טעויות אנוש עשויות להתרחש בעבודה מתמשכת.

סייעות לרופא שיניים ושינניות

רבים מהעובדים ברפואת השיניים, וביניהם סייעות ושינניות, חשופים לסיכונים בריאותיים. סייעות העובדות לצד רופאי השיניים ועוסקות במגוון שירותים, החל ממתן כלי העבודה המתאימים, הגשת שירות בסיסי לרופאים או למטופלים והחלפת חומרי כסות (כגון נייר על גבי שולחן העבודה, כוסות מים משומשות, חומרים ואביזרים חד פעמיים וכו') חשופות לזיהומים ולמחלות רבות בשל העבודה היומיומית עם הלקוחות והמגע הבלתי נמנע עם ריבוי החיידקים המועברים דרך הנשימה. כמו כן, סביבת העבודה כוללת חומרים העלולים להיות מזיקים במינונים גבוהים, במיוחד בעת חשיפה ממושכת.

משרד הבריאות מחייב, הן את רופאי שיניים והן שינניות וסייעות להקפיד להתחסן. קיים פרוטוקול חיסונים מפורט לכל תפקיד פרה רפואי החשוף למחלות.

כתיבת תגובה